Jak wybrać swoją wymarzoną choinkę? Czym się kierować przy wyborze? Na co zwrócić uwagę?

1. Jednym z najważniejszych parametrów charakteryzujących choinkę jest materiał, z którego została wykonana. Ogólnie rzecz biorąc choinki dzielimy na foliowe (PCV), żyłkowe, polietylenowe (PE), oraz hybrydy wykorzystujące powyższe materiały w różnych proporcjach. Oddzielną grupę stanowią choinki światłowodowe, stożkowe i choinki na pieńku.

Choinki foliowe (PCV) to produkty stosunkowo proste i tanie. Niezbyt zaawansowane technologicznie, stanowią dobrą propozycję dla tradycjonalistów. Oferowane jako pozbawione ozdób choinki zielone, lub jako drzewka z częściową dekoracją w postaci szyszek, śniegu czy imitacjami owoców ostrokrzewu. W choinkach PCV z importu gałązki mocowane są na hakach, zaś tipsy doczepione za pomocą gustownych omotek. W najnowszych modelach do mocowania gałązek wykorzystuje się również system oparty na zawiasach. Standardowo stosuje się też metalowe stojaki. Choinki PCV polskiej produkcji charakteryzują tipsy mocowane drutem i  gałązki przytwierdzone na stałe do pnia, oraz plastikowe stojaki. W naszym sklepie choinki PCV polskiej produkcji  zebrane zostały w kategorii Classic, zaś choinki importowane w kategorii Premium.

Zalety i wady choinek PCV:

+ Tanie.

+ Stosunkowo gęste.

+ Dają się łatwo modelować.

- Po wyjęciu z kartonu potrzebują czasu na rozprostowanie igieł.

- Z biegiem czasu tworzywo PCV traci swoje właściwości i sztywnieje, co objawia się łamaniem i odpadaniem igieł.

Choinki żyłkowe stanowią obecnie marginalną część oferty rynkowej. Charakteryzują się długimi, sztywnymi igłami nawiązującymi swym wyglądam do igieł sosny. Dawniej, mimo wysokich cen, były produktem powszechnie pożądanym. Uważało się, że im dłuższe igły, tym okazalsza choinka. Niestety, choinki te były bardzo wrażliwe na przechowywanie. Ze względu na nikłe zainteresowanie, oferta choinek żyłkowych została wycofana z naszej oferty.

Zalety i wady choinek żyłkowych:

+ Gdy są nowe wyglądają dość okazale.

+ Gęste i puszyste (o ile nie zostały wcześniej wygniecione).

+ W nowych choinkach brak prześwitów między koronami.

- Relatywnie drogie w zakupie.

- Bardzo wrażliwe na przechowywanie.

- Igły ulegają trwałemu odkształceniu.

- Krótka żywotność.

- Mało tipsów.

- Uciążliwe wieszanie ozdób.

Choinki polietylenowe (PE) to nowość ostatnich lat. Na początku ich ceny były horrendalnie wysokie. Z biegiem czasu technologia wytwarzania stała się tańsza, co przełożyło się na spadek cen. Polietylen to najdoskonalszy materiał wykorzystywany do produkcji choinek. Jest miękki, przyjemny w dotyku, elastyczny i całkowicie odporny na odkształcenia, zgniecenie, zmienne temperatury, wilgoć, itp. Ponadto jak żaden inny materiał imituje gałązki prawdziwej choinki. Tipsy wykonane z PE są już fabrycznie wymodelowane, co znacznie ułatwia rozkładanie choinki i nadaje jej niepowtarzalny wygląd. To przyszłościowy materiał, który z biegiem czasu zdominuje produkcję choinek, zastępując tradycyjną folię PCV. Choinki wykonane z polietylenu to najbardziej zaawansowane choinki na świecie! Absolutna większość z nich posiada gałązki zintegrowane z pniem za pomocą metalowych zawiasów, zaś tipsy mocowane są do gałązek gustownymi omotkami. W naszej ofercie choinki wykonane w 100% z PE znajdują się w kategorii Luxury PE.

Zalety i wady choinek polietylenowych:

+ Tipsy polietylenowe do złudzenia przypominają gałązki prawdziwej choinki.

+ Bardzo łatwe do modelowania.

+ Miłe w dotyku.

+ Całkowicie odporne na przechowywanie (nie wygniatają się).

+ Odporne na zmienne temperatury i wilgoć.

+ Zachowują swój wygląd przez wiele lat.

+ W razie potrzeby można je umyć.

+ Zawansowane technologicznie.

+ Trendy.

+ Ponadczasowy wygląd.

- Stosunkowo drogie w zakupie.

- Widoczne prześwity między koronami.

- Ze względu na dużą ilość tipsów wymagają więcej czasu na modelowanie.

Poza wyżej wymienionymi grupami bardzo powszechne są hybrydy, w których do produkcji wykorzystuje się dwa lub trzy materiały.

Choinki foliowo-żyłkowe. Połączenie folii PCV i żyłki nadaje choince ekskluzywny wygląd. Połączenie tych dwóch materiałów zwiększało walory choinek  PCV, jednocześnie eliminując większość wad choinek żyłkowych. Zewnętrzne tipsy były wykonane z żyłki, co nadawało choince uroku, zaś tipsy PCV wypełniały ją od środka zapobiegając powstawaniu prześwitów. Choinki te były też znacznie odporniejsze na przechowywanie. W naszej ofercie choinki będące hybrydą żyłki i folii PCV znajdują się w zakładce Exclusive.

Zalety i wady choinek PCV/żyłka:

+ Ekskluzywny wygląd.

+ Często bogato zdobione (śnieg, szyszki, ozdoby).

+ Zdecydowanie łatwiejsze przechowywanie niż choinki wykonanych w całości z żyłki.

+ Bardzo gęste.

+ Brak prześwitów.

+ Gałązki mocowane na hakach.

- Po wyjęciu z kartonu choinka mimo wszystko potrzebuje nieco czasu na rozprostowanie igieł.

- Modelowanie gałązek wymaga większego zaangażowania.

- Problemy z powieszeniem cięższych ozdób.

Kolejną hybrydą jest połączenie folii PCV i polietylenu. To obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie na świecie. Choinki PE/PCV mają zazwyczaj zakończenia gałązek wykonane z tipsów PE, zaś wnętrze choinki wypełniają tipsy PCV. Proporcje użytego materiały wynoszą zazwyczaj 50:50, choć zdarzają się choinki w których jeden z materiałów wyraźnie dominuje. W efekcie powstaje produkt, który posiada wszystkie zalety choinek wykonanych w 100% z PE, a dzięki wykorzystaniu tipsów PCV pozbawiony jest prześwitów. Zastąpienie części tipsów PE tańszymi tipsami PCV przekłada się też na obniżenie ceny. Finalnie choinki PE/PCV wyglądają na bardziej gęste i okazałe, niż choinki wykonane w 100% z PE. Warto podkreślić, że w tej klasie choinek często stosuje się dwukolorowe tipsy PE będące imitacją świeżych odrostów. Standardem są też gałązki mocowane na zawiasach, omotki i solidne metalowe stojaki. Bogaty wybór choinek hybrydowych PE/PCV znajduje się w kategorii Premium PE.

Zalety i wady choinek będących hybrydą folii PCV i polietylenu:

+ Duży wybór wzorów i modeli.

+ Gałązki zakończone tipsami PE imitują gałązki prawdziwej choinki.

+ Bardzo gęste.

+ Pozbawione prześwitów.

+ Bardzo duże możliwości modelowania.

+ Nowoczesna stylistyka.

+ Odporność na przechowywanie.

+ Zaawansowane technologicznie.

+ Trendy.

+ Wyraźnie tańsze od choinek wykonanych w 100% z PE.

- Rozkładanie i modelowanie choinek wymaga czasu i większego zaangażowania.

Istnieje również odmiana choinek Premium PE z częściową dekoracją. Te choinki w naszym sklepie zebrane zostały w kategorii Exclusive PE. To jedne z najpiękniejszych i najbardziej okazałych choinek na rynku. Posiadają gałązki udekorowane naturalnymi szyszkami, suszonymi gałązkami, wikliną, korą czy imitacjami owoców ostrokrzewu. Choinki prezentują się tak okazale, że de facto nie potrzebują żadnych dodatkowych ozdób. Oprócz polietylenu i folii PCV w produkcji wykorzystuje się również tipsy wykonane z żyłki.

Zalety i wady choinek Exclusive PE:

+ Wszystkie zalety choinek Premium PE.

+ Bardzo dekoracyjne.

+ Nie wymagają dużej ilości ozdób.

- Dość drogie.

- Rozkładanie i modelowanie choinek wymaga czasu i większego zaangażowania.

Ostatnią grupę stanowią choinki klasy Prestige PE. To specjalnie wyselekcjonowane choinki klasy Premium PE wykonane w tzw. stylu amerykańskim. Bardzo okazałe  choinki najwyższej światowej klasy! Prawdziwy choinkowy hi-end! Produkowane w krótkich seriach na potrzeby najbardziej wymagających klientów (głównie USA). Stanowią ozdobę wielu rezydencji, gmachów i najdroższych hoteli świata. Wykonane z najlepszych dostępnych na rynku materiałów w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Cechą wspólną choinek klasy Prestige PE są wyjątkowo dopracowane gałązki polietylenowe o zróżnicowanych kształtach, odcieniach i długościach igieł, mocowane do pnia za pomocą specjalnych zawiasów. Choinki te wyróżniają się niespotykaną ilością tipsów! W przeciwieństwie do produktów masowych, klasa Prestige projektowana jest w studiach designerskich, a ich stylizacja jest odpowiedzią na najnowsze trendy.

Zalety i wady choinek Prestige PE:

+ Wszystkie zalety choinek Premium PE.

+ Niezwykle okazałe.

- Rozkładanie i modelowanie choinek wymaga sporo czasu i zaangażowania.

- Ciężkie.

- Drogie.

- Duże kartony.

Choinki stożkowe nie posiadają gałązek. Ich konstrukcja opiera się na metalowym stelażu z nawiniętą folią PCV. Choinki stożkowe dzieli się na dwie grupy: lekkie i ciężkie. Pierwsze z nich oparte są na lekkiej metalowej konstrukcji, na którą nawinięty jest spiralnie cienki łańcuch z folii PCV. Drugą grupę stanowią monolity - ciężkie, masywne konstrukcje wykonane z gęsto plecionej girlandy. Grubość poszycia monolitów przekracza 5cm! Oba rodzaje choinek dostępne są na podstawie kwadratowej (piramida) lub okrągłej (stożek). Choinki stożkowe można przystrajać tymi samymi ozdobami, co tradycyjne choinki sztuczne.

Zalety i wady choinek stożkowych:

+ Tanie.

+ Łatwe do przechowywania.

+ Nie wymagają rozkładania i modelowania.

+ Zajmują bardzo mało miejsca.

- Mało okazałe.

- Problematyczne wieszanie ozdób.

Choinki na pieńku to alternatywa zarówno dla klasycznych choinek sztucznych, jak i choinek naturalnych. Górna część choinki wykonana jest z folii PCV i wsparta na oryginalnym sosnowym pniu. Całość osadzona jest w gustownej, owiniętej dekoracyjnym materiałem donicy. W celu zapewnienia pełnej stabilności donica wypełniona jest betonem. W zależności od dostępności surowca, z którego wykonany jest pień, choinki różnią się wysokością i średnicą pnia, oraz pozostałościami gałązek lub ich brakiem.

Zalety i wady choinek na pieńku:

+ Ciekawy wygląd.

+ Zajmują mało miejsca.

+ Tanie.

- Bardzo ograniczone możliwości przystrajania.

 

2. Kolejnym czynnikiem decydującym o klasie choinki jest sposób mocowania gałęzi. Ten często pomijany element ma istotny wpływ na rozkładanie, modelowanie, wygląd, oraz łatwość przechowywania i tym samym żywotność choinki. Powszechnie spotyka się trzy rodzaje mocowania gałęzi: na stałe, na hakach i na zawiasach. W naszej ofercie znajdują się choinki wykorzystujące każdy z powyższych.

Gałązki mocowane na stałe spotyka się w najtańszych, budżetowych produktach, głównie polskiej produkcji. Konstrukcja opiera się na podwójnym, spiralnie zwiniętym drucie. Do mocowania tipsów (opartych na tej samej konstrukcji) używa drutu tzw. wiązałkowego. W podobny sposób gałązki mocowane są do pnia.

Zalety i wady choinek z gałązkami mocowanymi do pnia na stałe:

+ Prosta i tania konstrukcja.

- Wiotkie i niestabilne.

- Trudno utrzymać gałązki na równym poziomie.

- Nierówne odstępy między poszczególnymi gałązkami w koronie.

- Ostre zakończenia mogą ranić dłonie podczas rozkładania.

Gałązki wyjmowane, mocowane na hakach stosuje się głównie w przypadku choinek z dużą ilością tipsów. To rozwiązanie ułatwia rozkładanie i modelowanie, a przede wszystkim przechowywanie choinek. Dzięki wyjmowanym gałązkom, nawet największe choinki, posiadające dużą ilość tipsów można zmieścić w stosunkowo niewielkich kartonach, wypełniając każdy wolny zakamarek. Dodatkową korzyścią jest fakt, że tak przechowywane choinki wygniatają się zdecydowanie mniej, niż tradycyjne choinki z gałązkami zamocowanymi do pnia na stałe.

Zalety i wady choinek z gałązkami wyjmowanymi, mocowanymi na hakach:

+ Rozłożenie choinki na poszczególne gałązki umożliwia pełne wykorzystanie przestrzeni w kartonie.

+ Logiczny sposób oznaczania gałązek wyklucza jakiekolwiek pomyłki podczas montażu choinki.

+ Bardzo łatwe rozkładanie i modelowanie.

+ Sztywny rdzeń gwarantuje utrzymanie gałązki na równym poziomie bez względu na wielkość obciążenia.

+ Precyzyjne gniazda montażowe na pniu gwarantują równe odległości między gałązkami w koronie, oraz takie same odstępy między poszczególnymi koronami.

- Konieczność modelowania choinki od nowa przy każdym rozkładaniu.

Mocowanie gałązek na zawiasach to nowatorski system stosowany w najdroższych choinkach PE lub hybrydach PE&PCV. Umożliwia błyskawiczne rozłożenie wszystkich gałązek na raz. Gałązki po rozłożeniu wspierają się na specjalnych koronkach, które gwarantują równe odległości między gałązkami w koronie, oraz takie same odstępy między poszczególnymi koronami. Dzięki temu nie ma potrzeby ustawiania każdej gałązki z osobna, a choinka nigdy nie zatraci zbieżności i symetrii. Dodatkowo korony przestawione są względem siebie aby całkowicie zlikwidować ewentualne prześwity. Składanie choinki jest jeszcze prostsze niż rozkładanie – wystarczy odwrócić choinkę pniem do góry, a gałązki same złożą się wzdłuż pnia. Tak złożoną choinkę wkładamy do kartonu. Na następny rok choinka będzie gotowa do przystrajania w 10 minut po wyjęciu z kartonu.

Zalety i wady choinek z gałązkami mocowanymi na zawiasach:

+ Błyskawiczne rozłożenie wszystkich gałązek.

+ Samoczynne poziomowanie gałązek w poszczególnych koronach.

+ Równe odstępy między poszczególnymi gałązkami.

+ Sztywny rdzeń zapobiega wyginaniu się gałązki pod ciężarem ozdób.

+ Łatwe przechowywanie w kartonie.

+ Podczas kolejnego rozkładania choinka nie wymaga ponownego modelowania, wystarczą poprawki kosmetyczne.

- Choinka po złożeniu ma większą objętość i zajmuje więcej miejsca w kartonie.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.