Kiedy rozebrać choinkę w 2023/2024?

Choinka to zdecydowanie najważniejszy symbol Bożego Narodzenia. Dzięki niej w mieszkaniu gości magiczna świąteczna atmosfera i cudowny rodzinny nastrój. Niestety nadchodzi w końcu taki moment, kiedy to z drzewkiem trzeba się pożegnać. Kiedy jednak dokładnie to zrobić? Czy są jakieś konkretne tradycyjne daty? Sprawdź artykuł, w którym podpowiemy, kiedy rozebrać choinkę! 

Do kiedy choinka? Trzy symboliczne daty, które pojawiają się najczęściej

Wedle tradycji bożonarodzeniową choinkę powinno się ubierać w Wigilię. Nie da się jednak ukryć, że w ten dzień większość z nas ma ogrom spraw na głowie, dlatego drzewka goszczą w domach zdecydowanie wcześniej, niekiedy nawet 6 grudnia. Dzięki temu możemy dłużej cieszyć się magiczną atmosferą, szczególnie jeśli zdecydujemy się na choinki sztuczne, które zawsze będą prezentować się idealnie. 

Do kiedy choinka powinna jednak dbać o odpowiedni klimat? Jeśli chcesz postępować zgodnie z tradycją, warto wybrać jedną z trzech symbolicznych dat. Jakich?

Święto Trzech Króli

Pierwszą z nich jest 6 stycznia. Wtedy to obchodzimy Święto Trzech Króli. To uroczystość Objawienia Pańskiego, która upamiętnia pokłon Mędrców złożony małemu Jezusowi. Jest to najwcześniejszy tradycyjny termin na rozebranie choinki oraz schowanie wszelkich świątecznych ozdób. Dlaczego jednak akurat taka data? 

Można w ten sposób podkreślić, że dokonało się już narodzenie Chrystusa, a Mędrcy byli świadkami tego wydarzenia. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób woli cieszyć się bożonarodzeniową atmosferą nieco dłużej. Jeśli należysz do tej grupy, pamiętaj o jeszcze dwóch datach, kiedy rozbiera się choinkę.

Niedziela Chrztu Pańskiego

Jeśli nie zdecydujesz się na schowanie ozdób 6 stycznia, kolejny tradycyjny termin to Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta jest obchodzona w kościele katolickim w pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli. Wtedy to kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia. W 2024 roku dzień ten wypada jednak… 7 stycznia, a więc jedynie dzień po uroczystość Objawienia Pańskiego. 

Można więc śmiało powiedzieć, że osoby, które chcą dość wcześniej pożegnać się ze swoją choinką, mają na to w 2024 roku cały weekend. 

Święto Ofiarowania Pańskiego

A co, jeśli nie chcesz rozstawać się z drzewkiem tak szybko? Wtedy możesz poczekać ze schowaniem ozdób do 2 lutego, czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego też świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Wtedy to choinka znika chociażby z Placu Świętego Piotra w Watykanie. 

Dzień ten odnosi się oczywiście do ofiarowania małego Jezusa w świątyni i w Polsce, ale też w wielu krajach na świecie, uważa się go za definitywne zakończenie okresu bożonarodzeniowego.

Zatem kiedy rozebrać choinkę w 2023/2024?

Zatem, jeśli chcesz postępować zgodnie z tradycją, w 2024 roku najlepiej rozebrać choinkę 6 bądź 7 stycznia (sobota i niedziela) lub 2 lutego (piątek). Nie da się jednak ukryć, że to, kiedy rozbieramy choinkę, jest kwestią bardzo indywidualną. Wiele osób będzie sugerować się wyżej wymienionymi datami, by przeżywać cały okres Bożego Narodzenia z większą świadomością. 

Część z nas nie zwróci na nie natomiast uwagi z różnych przyczyn. W końcu każdy z nas przeżywa i celebruje święta nieco inaczej. Nie musisz więc ściśle trzymać się tradycyjnych dat. Dopasuj po prostu moment do swoich potrzeb oraz preferencji! 

Teraz już z pewnością wiesz, do kiedy choinka, wedle tradycji, powinna gościć w naszych domach. Pamiętaj jednak, że są to jedynie daty umowne, których możesz, ale nie musisz się ściśle trzymać!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.