Co symbolizuje choinka?

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez ubranej choinki. To właśnie z jej pomocą można zaprosić do mieszkania wyjątkowy klimat tych świąt i odpowiednio się do nich przygotować. Do tego dekoracja ta ma ogromne znaczenie związane z narodzinami Jezusa Chrystusa. Co symbolizuje choinka? O czym ma nam przypominać w okresie świąt? Sprawdź odpowiedzi na te pytania, czytając poniższy artykuł! 

Co symbolizuje choinka? Poznaj jej kilka znaczeń

Zanim w tym roku ubierzesz swoje drzewko bożonarodzeniowe, warto najpierw dowiedzieć się, co symbolizuje choinka. Okazuje się, że ten nieodzowny element świątecznego wystroju ma kilka znaczeń. 

Przede wszystkim wszelkie drzewa iglaste – świerki, jodły czy sosny – od wieków symbolizują życie, trwanie, odradzanie się oraz płodność. Nie jest to przypadkowe znaczenie. Iglaki nie tracą bowiem swoich igieł, co przypomina, że również i człowiek nie powinien tracić wiary oraz nadziei na zbawienie. Co ciekawe, wiąże się to bezpośrednio z przedchrześcijańskim kultem wiecznie żywego drzewa.

Co jeszcze oznacza choinka? Symbol ten w okresie świąt ma kojarzyć się nam głównie z Jezusem jako źródłem życia. Ma podkreślać jego moc jako zbawcy świata, a także ciągle przypominać o dążeniu do życia wiecznego.

Co ciekawe, symbolika choinki jest także poniekąd związana z wygnaniem Adama oraz Ewy z Raju. Ma nawiązywać do “rajskiego drzewa poznania dobra i zła”. Oczywiście w Piśmie Świętym nie ma informacji, jaki był jego gatunek. Iglak jest jednak bezpośrednio związany ze misteriami odprawianymi w przeddzień Bożego Narodzenia. 

Wtedy też w wielu świątyniach pojawiała się właśnie choinka – głównie dlatego, że zimą było to jedyne zielone drzewo. Wieszano wtedy oczywiście na niej jabłka, które symbolizują grzech pierworodny. Przez właśnie tę tradycję drzewko ubiera się w Wigilię, a 24 grudnia traktuje się jako Dzień Adama i Ewy. 

Jak zatem widzisz, wiele różnych znaczeń ma choinka. Symbol ten ma oznaczać życie, trwanie, odradzanie się, płodność, Jezusa będącego źródłem życia, a nawet przypominać rajskie drzewo, przez które człowiek został wygnany z raju. 

Choinka - symbol Bożego Narodzenia - świerk srebrzysty AvillaChoinka Savona - symbolika "wiecznie żywego drzewa"Co symbolizuje choinka? Świerk Sorris nie tylko jako dekoracja

Czego symbolem jest choinka obecnie?

Nie da się jednak ukryć, że obecnie drzewko bożonarodzeniowe jest postrzegane w nieco inny sposób. Co symbolizuje choinka w obecnych czasach? Przede wszystkim po prostu cały okres Świąt Bożego Narodzenia. To element, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie celebrowania narodzin Jezusa Chrystusa. Jej zadaniem jest wprowadzić do domu odpowiednią przytulną rodzinną atmosferę. 

Okazuje się, że zarówno choinki sztuczne, jak i żywe, są uważane za najważniejszy symbol świąt przez nawet 90% Europejczyków. Nikt nie wyobraża sobie przecież Bożego Narodzenia bez przystrojonego drzewka! 

Wielu chrześcijan postrzega jednak obecnie choinkę (szczególnie tę oświetloną) także jako światło dla osób żyjących z dala od Kościoła, dające im wiarę i szansę na nawrócenie. 

Choinka Victoria - symbolizująca rajskie drzewo poznania dobra i zła Świerk tatrzański snow - symbol świąt w nowoczesnym wydaniu Świerk Naturi - najważniejszy symbol bożonarodzeniowy

A co z dekoracjami, które zakładamy na choinkę?

A co oznaczają poszczególne ozdoby, którymi przystrajana jest choinka? Symbol każdej dekoracji jest oczywiście nieco inny. Chcąc przeżywać świąteczny okres w najlepszy możliwy sposób pod względem duchowo-religijnym, warto pamiętać, że:

  • lampki lub świece oznaczają nadzieję oraz moment nadejścia Jezusa,

  • gwiazda ma kojarzyć się z wędrówką Trzech Króli do stajenki,

  • dzwoneczki symbolizują Dobrą Nowinę,

  • orzechy są powiązane z dobrobytem,

  • łańcuch ma scalać ze sobą całą rodzinę oraz przypominać o zniewoleniu grzechem,

  • jabłka oznaczają rajski owoc, ale też zdrowie i urodę,

  • aniołki są opiekunami czuwającymi nad ludźmi,

  • słodkości kojarzą się z kolei z radością.


A dlaczego z Bożym Narodzeniem kojarzą się głównie dekoracje w kolorze czerwonym? Oczywiście i ta barwa nie jest przypadkowa. Ma ona symbolizować krew Jezusa Chrystusa.

Jak zatem widzisz, choinka sama w sobie ma bardzo bogatą symbolikę. Nie da się jednak ukryć, że ogromne znaczenie mają także dekoracje, którymi ją przyozdobisz. Warto pamiętać o tym podczas ubierania swojego bożonarodzeniowego drzewka. 

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Nowy sezon – stare ceny!

Na początku sezonu 2023 oferujemy towar z nowej dostawy po cenach z sezonu 2022!

Nie czekaj, skorzystaj z okazji już dzisiaj!